Witaj,

Wersja przeglądarki, z której aktualnie korzystasz jest nieaktualna przez co nie jest wspierana przez naszą stronę.
Prosimy o skorzystanie z poniższego linku w celu aktualizacji przeglądarki do nowszej wersji.


http://windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie

Historie rodzinne

Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie

Z relacji Haliny Baran (Gorzyce)

dodano 17.08.2015 r. przez Administrator

Moje wspomnienia

Od kiedy pamiętam w rodzinie mojej pieczołowicie przekazywana była tradycja służby w Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim. Polegała ona na adoracji Grobu Chrystusa. Mój dziadek Michał Partyka, sołtys wsi, był komendantem Gwardii Narodowej. W szeregach wojska, zarówno w okresie przedwojennym, podczas wojny i okupacji oraz w latach reżimu komunistycznego, służyli również bracia dziadka Adam i Józef, zięć dziadka Jan Zieliński i mój ojciec Stanisław. Nosili mundury wzorowane na wojskach kościuszkowskich, a uzbrojeniem były i są nadal szable. Niegdyś umundurowanie i zbroje przechowywano u brata dziadka Adama.

W tej chwili chorągiew, zbroje i mundury przechowywane są w Domu Ludowym. Potem służyły w Gwardii następne pokolenia, również moi synowie Mariusz i Krzysztof. Jako dziecko corocznie czekałam na Święta Wielkanocne, bowiem obecność służby mojej rodziny w straży Grobu Chrystusa napawała mnie dumą, wzbudzała radość z powodu nadchodzącego Zmartwychwstania. Do dziś kontynuujemy tę tradycję. Szczególnie wyróżnił się mój tato Stanisław, który był mistrzem w układaniu piór na czapkach. Mój nieżyjący już mąż Lesław dbał o estetykę, elegancję i szyk żołnierskich synów. Podczas Rezurekcji , młode dziewczyny przypinały żołnierzom kolorowe bukiety kwiatów do mundurów strażników, na znak radości z powodu Zmartwychwstania. Dziewczyny były niezmiernie dumne.

Przechowuję przez 23 lata bukiet przypięty do munduru mojego syna Mariusza, a potem Krzysztofa. Obecnie i przez wszystkie lata bukiecik zdobi gromnicę. A gdy trzy lata temu umierał mój mąż, trzymał tę gromnicę. Bukiet ten jest dla mnie świętym talizmanem. Załączone zdjęcia są dokumentem naszej tradycji rodzinnej - strażników Grobu Chrystusa.

 

Halina Baran

Historia nadesłana na konkurs "W gwardii od pokoleń"

przeczytano 1212 razy

Poleć znajomym